Titulinis » Naujienos » Ledo ritulio rinktinės ateitis saugiose rankose - jaunimas pasiruošęs džiuginti įvarčiais

Ledo ritulio rinktinės ateitis saugiose rankose - jaunimas pasiruošęs džiuginti įvarčiais

2023-01-26
hockey.lt informacija
Lietuvos ledo ritulio rinktinėje pastaraisiais metais itin stipriai jaučiama kartų kaita. Po auksinio pasirodymo 2018 metų pasaulio čempionate Kaune, ne vienas rinktinės veteranas nusprendė atsisveikinti su šalies rinktine, o dar jaunesnę rinktinę pamatėme po priverstinės dviejų metų pertraukos dėl COVID-19 viruso. Visgi, Lietuvos jaunoji ledo ritulio karta jau užaugo ir yra pasiruošusi vesti į priekį mūsų šalies rinktinę.
 
2018 metais Kaune vykęs pasaulio čempionatas tapo ne tik auksą Lietuvai atnešusiu ir galimybę varžytis IA divizione suteikusiu turnyru, tačiau ir turnyru, po kurio rinktinę paliko ne vienas patyręs žaidėjas. Jei Kaune rinktinės amžiaus vidurkis siekė 26,6 metus, tai kitąmet jis jau buvo vos 24,4 metai, o panašaus amžiaus buvo ir rinktinė praėjusį pavasarį Slovėnijoje (24,3 metų vidurkis).
 
Iš rinktinės pasitraukus ne vienerius metus ją į priekį vedusiems žaidėjams, nacionalinės rinktinės lyderių rolę perėmė naujoji karta. Praėjusiame pasaulio čempionate puolime suspindėjo Emilijus Krakauskas, o šiam patyrus traumą apie save Kaune vykusiame „Baltic Challenge Cup“ turnyre priminė dar trys jaunosios kartos atstovai – 24-erių metų Markas Kaleinikovas, 21-erių metų Martynas Grinius ir 20-metis Eimantas Noreika, kurių trijulė per tris rungtynes pelnė net šešis įvarčius.
 
„Matome, kad jaunimas puikiai įsilieja į rinktinę, o jiems padeda pavyzdį rodantys patyrę žaidėjai. Visuomet norisi, kad prie patyrusių žaidėjų prisidėtų ir jaunimas. Mūsų rinktinėje matome puikų balansą tarp jaunimo ir patyrusių žaidėjų, kas leidžia jaunimui parodyti ką jie sugeba ant ledo. Todėl labai smagu matyti sėkmingai rungtyniaujančius ir įvarčius mušančius jaunuosius žaidėjus“, - po tarptautinio turnyro apie jaunimo pasirodymą kalbėjo rinktinės treneris Ronas Pasco.
 
Jaunasis puolimo trejetas vis sėkmingiau rungtyniauja ir savo klubuose užsienyje, taip sufleruodami, jog jaunimas jau dabar yra pasiruošęs padėti vesti į priekį mūsų šalies rinktinę, kuri praėjusiame pasaulio čempionate pakartojo geriausią visų laikų pasiekimą likdama per vieną žingsnį nuo elitinio pasaulio čempionato diviziono.
 
Kaimyninės šalies pirmenybėse – savo potencialą rodantis lietuvis
 
Nepaisant jauno amžiaus, Lietuvos ledo ritulio pasaulyje M. Kaleinikovas jau seniai nebėra naujas vardas. Sėkmingai žaisdamas jaunimo rinktinėse bei mušdamas įvarčius Latvijoje, puolėjas dar 2017 metais buvo pirmą kartą pakviestas į vyrų rinktinę, o po metų būtent Markui buvo patikėta vieta pirmajame rinktinės penkete kartu ryškiausiais rinktinės puolėjais Dainiumi Zubrumi ir Arnoldu Bosu. Tuomet 19 metų puolėjas komandos draugų tikrai nenuvylė pats rinkęs taškus bei padėjęs nacionalinei ekipai triumfuoti IB diviziono kovose Kaune.
 
Po sėkmingo pasirodymo pasaulio čempionate buvo galima nuspėti būsimą puolėjo iš Lietuvos kilimą klubinėje karjeroje. Latvijos čempionate savo vertę įrodęs dar būdamas 17-kos metų, vėliau puolėjas išbandė savo jėgas Kinijos „KRS Junior“ klube, kol galiausiai jį į savo gretas pasikvietė Rygos „Dinamo“ atstovai. Nors jaunasis ledo ritulininkas buvo kviestas į antrąją komandą, puikiai pasiruošimo cikle atrodžiusiam žaidėjui nebuvo užvertos ir pagrindinės komandos durys, bet viską sugriovė vėliau patirta trauma, dėl kurios jis Rygą galiausiai paliko taip ir nerealizavęs savo potencialo garsiausio Latvijos klubo sistemoje.
 
Negana to, vėliau Markui dėl tos pačios priežasties teko anksčiau laiko užbaigti ir savo pasirodymą Alpių ledo ritulio lygoje, kol galiausiai žaidėjas vasarą sugrįžo į puikiai pažįstamą vietą - „Liepaja“ klubą, kuriame jis tapo rezultatyviausiu 2019-2020 metų Latvijos čempionato žaidėju.
 
Situacijos nepalengvino vėliau pasaulį užklupusi pandemija, o su dar vienu išbandymu lietuvis susidūrė jau praėjusiame sezone, kai pasirinkęs žaidimą Ukrainoje jis iš arti buvo priverstas stebėti Rusijos agresiją bei pradėtą karą. Sėkmingai taškus garsiausiame šios šalies „Donbass“ klube rinkusiam žaidėjui teko pamiršti su ledo rituliu susijusius planus ir rūpinantis savo saugumu skubiai paliekant šią šalį.
 
 
Po sunkaus ir išbandymo kupino sezono M. Kaleinikovas pasuko į dar vieną Lietuvos kaimynę – Lenkiją. Ten progą parodyti, jog puolėjas gali sėkmingai žaisti aukštesniame lygyje jam suteikė „GKS Jastrzebie“ klubas. Kaip jau įprasta 24-erių metų ledo ritulininko karjeroje, ir šioje komandoje jis netruko įrodyti, kad jis gali būti vienu geriausiu visos lygos žaidėju.
 
„Ledo ritulys visur yra toks pats sportas, tad nėra didelio skirtumo kur tu žaidi, svarbiausia, kad žaistum. Žinoma, Kinijoje žaidžiau jaunimo lygoje, tad skirtumas tarp žaidimo ten ir žaidimo Lenkijoje tikrai jaučiasi. Visgi, man nėra svarbu, kiek įvarčių aš įmušiu ar kokią statistiką turėsiu. Aš čia esu tam, kad padėčiau komandai ir žaisčiau gerą ledo ritulį. Tai viskas, kas man rūpi“, - Lenkijos žurnalistams sezono viduryje kalbėjo puolėjas.
 
Ką Markas gali būdamas geros formos progą pamatyti gavo ir Lietuvos publika. Lapkritį Kaune vykusiame „Baltic Challenge Cup“ turnyre puolėjo jo oponentai sustabdyti taip ir nesugebėjo: ledo ritulininkas siuntė įvarčius į visų komandų vartus, primindamas visiems apie nepriekaištingai veikiantį žaidėjo gebėjimą galingai smūgiuoti vienu prisilietimu.
 
Tiesa, šį sezoną Lenkijoje M. Kaleinikovas nėra tik tas žaidėjas, kuris vien tik išnaudotų gautas progas iššauti į vartus. Puolėjas ne tik vidutiniškai renka po vieną rezultatyvumo balą per rungtynes, tačiau ir drausmingai žaidžia gynyboje sėkmingai vengdamas nuobaudų bei prisidėdamas prie vieno iš geriausių komandos gynybinių rezultatų visoje lygoje.
 
Sėkmingas žaidimas Lenkijoje leidžia pasvajoti apie galimybę M. Kaleinikovui vasarą pakelti sparnus į aukštesnio rango pirmenybes, o ilgametis „JKH GKS Jastrzebie“ treneris iš Slovakijos Robertas Kalaberas jau ne kartą prisidėjo prie to, kad jo auklėtiniai žaidimą Lenkijoje iškeistų į Slovakijos aukščiausiąją lygą. Tokios karjeros krypties negalima atmesti ir šios ekipos lyderiu tapusio Lietuvos rinktinės puolėjo ateityje, kuris neatsisakytų galimybės išbandyti save vienoje iš stipriausių Europos lygų.
 
Savo vertę dar vienoje šalyje įrodžiusiam M. Kaleinikovui šį tarpsezonį beliks laukti skambučių iš agento, o iki tol tyliai ir kantriai savo darbą dirbantis puolėjas sieks svarbiais ir varžovus gniuždančiais šūviais siekti naujų aukštumų Lenkijos čempionate bei Lietuvos rinktinėje.
 
Austrijoje suteiktas pasitikėjimas
 
Klaipėdiečiui E. Noreikai žaisti su vyresniais varžovais tapo įprasta dar nuo vaikystės. Būdamas vos 14 metų jis jau debiutavo Lietuvos U-18 rinktinėje, o po metų jį matėme žaidžiantį ir Lietuvos ledo ritulio čempionate. Kiek vėliau jis išvyko į JAV, Švedijos bei Suomijos jaunimo lygas, o praėjusį sezoną išbandė save Latvijoje.
 
Nors puolėjui pernai buvo planuojamas pasirodymas „Liepaja“ klubo jaunimo gretose, lietuvis netruko įsitvirtinti pagrindinėje komandoje bei pelnyti ne vieną įvartį Latvijos čempionate. Save jis atrado ir Lietuvos rinktinėje, kur puolėjas ne tik puikiai pildė jam duotą rolę, tačiau ir svarbiausių akimirkų metu savo įvarčiais prisidėjo prie istorinių bronzos medalių.
 
Šią vasarą tolimesniam tobulėjimui aukštas ir tvirtai sudėtas žaidėjas pasirinko Austriją, kur jis atvyko į „Steel Wings“ klubą. Alpių ledo ritulio lygoje rungtyniaujanti komanda priklauso aukščiausios Austrijos lygos „Black Wings“ sistemai: ne tik ruošia jaunuosius ledo ritulininkus savo pagrindinei komandai, tačiau ir suteikia jiems progų parodyti save tiek ir Austrijos, tiek Alpių ledo ritulio lygose.
 
 
20-metis iš Lietuvos yra vienas iš nedaugelio šios komandos legionierių, o jam ant ledo numatyta itin svarbi rolė. Jis ne tik žaidžia pirmajame penkete bei pirmoje komandos daugumos brigadoje, tačiau ir ant ledo pasirodo svarbiausiais rungtynių momentais.
 
„Žaidžiu tikrai daug, sulaukiu didelio pasitikėjimo. Nors pergalių nėra tiek, kiek jų norėtųsi, tačiau treniruotės yra tikrai sunkios, daug dirbame ir tai ateityje neabejotinai duos vaisių“, - savo pirmuosius mėnesius Austrijoje įvertino E. Noreika.
 
Komandos trenerių pasitikėjimo E. Noreika tikrai nusipelnė: žaidėjas yra rezultatyviausias savo komandos atstovas, per 30 rungtynių jau surinkęs 19 rezultatyvumo balų. Nors pačiai komandai pergalėmis pradžiuginti savo sirgalius sekasi retai, kiekvienose rungtynėse jauni ir ambicingi „Steel Wings“ atstovai meta rimtą iššūkį savo varžovams ir kaupia patirtį, kuri ateityje turėtų praversti praveriant ir aukštesnio lygmens duris.
 
Galimybė atkreipti į save Austrijos lygos klubų dėmesį yra aktuali ne tik vietiniams Alpių ledo ritulio lygos žaidėjams, tačiau ir mūsų šalies atstovui. Puikias sąlygas tobulėti ir kelti savo meistriškumą turintis žaidėjas viliasi, jog po metų sunkus darbas duos savo vaisius ir bus galima išbandyti ir praverti ne tik Alpių ledo ritulio lygos, tačiau ir kur kas labiau vertinamų Austrijos pirmenybių duris. Visgi, žaidėjas puikiai supranta, kad iki tol svarbu pamiršti apie savo statistiką ir toliau kaupti patirti bei gerinti savo žaidimą.
 
Ledo ritulio šalyje savo vertę įrodinėjantis lietuvis
 
Jau septintąjį sezoną Suomijoje ledo ritulio paslapčių besimokančiam M. Griniui savojo debiuto Lietuvos rinktinėje teko ilgokai palaukti. Dėl Covid-19 pandemijos nutraukus 2020-21 metų sezoną, o po metų nusprendus dar kartą nerengi planetos pirmenybių, 21-erių metų puolėjas pirmą kartą vyrų rinktinėje pasirodė „Trijų jūrų taurės“ turnyre, o po metų jis debiutavo ir pasaulio čempionate Slovėnijoje.
 
Tuo metu M. Grinius dar buvo vienas iš nedaugelio žaidėjų, kuriam susidūrimas su augalotais varžovais nebuvo kasdienybė: iki praėjusio sezono jis lipo karjeros laiptais Suomijoje, išbandydamas visas šios šalies jaunių ir jaunimo lygmenų aukščiausias lygas, žaidžiant su savo bendraamžiais. Nepaisant žaidimo suaugusių pirmenybėse patirties trūkumo, jaunasis puolėjas ne kartą primindavo apie savo talentą, o labiausiai išsiskyrė jo kėlinys rungtynėse su Estija, per kurį jis surinko net 4 rezultatyvumo balus.
 
Ši vasara lietuviui tapo įsimintina: nepaisydamas didžiulės konkurencijos Suomijoje, jis pasirašė profesionalų kontraktą su antroje šios šalies lygoje rungtyniaujančiu „Peliitat“ klubu, kuriame ledo ritulininkas žengė pirmąjį savo žingsnį į ledo rituliu besididžiuojančios Suomijos profesionalų rinką.
 
Profesionalo karjeros startas M. Griniui nebuvo lengvas: būdamas vienu jauniausiu žaidėju savo komandoje, jis norėdamas gauti žaidimo laiko turėjo greitai prisitaikyti prie kur kas fiziškesnio žaidimo ir nenusileisti tokį lygį jau išbandžiusiems komandos draugams. Negana to, jauną sudėtį turinti komanda sezono starte neblizgėjo, ne kartą užfiksuodama ilgą nesėkmių seriją, besitęsiančią ne vieną savaitę. Visgi, lietuvis nesislėpė už labiau patyrusių komandos draugų ir išsikovojo komandos trenerių pasitikėjimą: jam buvo suteikta proga centruoti pirmajam „Peliitat“ penketui.
 
 
Augant žaidimo laikui, augo ir lietuvio pasitikėjimas savo jėgomis. Tai, jog žaidėjas jau apsiprato žaisdamas suaugusių lygmenyje puikiai iliustravo ir jo pasirodymas „Baltic Challenge Cup“ turnyre Vilniuje, kur M. Grinius ne tik buvo vienu iš rinktinės puolimo lyderių, tačiau ir demonstravo daug stabilesnį žaidimą.
 
„Šiame turnyre ypač pasijautė tai, kad jau porą mėnesių žaidžiu su vyrais. Daug labiau pasitikiu savimi ant ledo ir man žaidžiasi daug lengviau. Pats tai stipriai nepanikuoju valdydamas ritulį, kaip tai galėjome matyti pasaulio čempionate Slovėnijoje, kur jaučiau labai didelį jaudulį. Pasitikėjimas savimi vis auga ir didėja, tad kuo toliau, tuo bus lengviau“, - po turnyro Kaune kalbėjo M. Grinius.
 
Žaidėjo žodžius puikiai iliustruoja ir jo žaidimas klube Suomijoje. Nors sausį jo dar laukia dvi rungtynės, tai jau dabar geriausias lietuvio mėnesis šiame sezone pagal visus statistinius rodiklius. Jaunasis puolėjas gali džiaugtis ir tuo, kad šį sezoną jam pavyksta išvengti traumų ir be ledo ritulio viso sezono metu jam teko praleisti vos savaitę.
 
 Ledo ritulio pasaulyje sunku surasti daug geresnių vietų parodyti save stipriausių pasaulio lygų skautams nei „Mestis“ lyga, o „Peliitat“ komandoje ir šio sezono metu ne kartą pasistažuoti atvykdavo aukščiausioje Suomijos lygoje rungtyniaujantys ledo ritulininkai. Puiki patirtis ir pasitikėjimas savo jėgomis turėtų padėti M. Griniui, kartu su kitais jaunosios kartos žaidėjais, ateinančio pasaulio čempionato metu parodyti, jog Lietuvos ledo ritulio jaunimas yra pasiruošęs jau dabar vesti į priekį mūsų rinktinę.