Titulinis » Naujienos » „Paskutinis šokis“: pasaulio čempionatas Vilniuje T.Kumeliauskui - paskutinis per ilgą ir nepamirštamą karjerą

„Paskutinis šokis“: pasaulio čempionatas Vilniuje T.Kumeliauskui - paskutinis per ilgą ir nepamirštamą karjerą

2024-04-29
hockey.lt informacija
Lietuvos vyrų ledo ritulio rinktinė pergalingai žygiuoja „2024 IIHF Pasaulio Ledo Ritulio Čempionato I Diviziono, B Grupės“ turnyre. Po dviejų turų turėdama dvi pergales ji siekia pakartoti prieš šešis metus Kaune užfiksuotą sėkmę, kai visas penkias rungtynes laimėję lietuviai iškovojo šio diviziono auksą. Čempionatas namuose – ne tik proga sugrįžti į aukštesnį divizioną, bet ir galimybė paskutinį kartą su rinktinės marškinėliais ant ledo išvysti prie didžiausių pastarojo meto rinktinės pergalių stipriai prisidėjusį Tadą Kumeliauską.
 
Namų čempionate – atsisveikinimas su rinktine
 
Namuose vykstantis čempionatas visuomet įkvepia rinktinės ledo ritulininkus dar atsakingiau ruoštis laukiančioms kovoms rinktinėje, o kartais ir paskatindavo pratęsti savo karjeras dar vieneriems metams. 2018 pirmenybės Kaune buvo kertinėmis, po kurių apie karjeros pabaigą paskelbė ne vienas daugiau nei dešimtmetį rinktinei atidavęs ledo ritulininkas.
 
Be atsisveikinimų su rinktine neapsieis ir šių metų čempionatas. Paskutinį kartą rinktinei padės vienas geriausių pastarojo meto šalies ledo ritulininkų – Tadas Kumeliauskas.
 
Iš Elektrėnų kilęs puolėjas Lietuvos rinktinę papildė vos tik pradėjęs savo karjerą ir joje debiutavo dar nesulaukęs pilnametystės. Kartu su Povilu Vereniu jis dalyvavo ir 2009 metų pasaulio čempionate Vilniuje, kur Lietuvos rinktinėje dar žaidė visai kita ledo ritulininkų karta, tuomet būdami jauniausiais rinktinės atstovais.
 
Dabar šie žaidėjai – jau vyriausi rinktinės žaidėjai. Palygindamas pasirodymą rinktinėje prieš 15 metų ir dabartinę rolę komandoje, T. Kumeliauskas atskleidė, jog žaisti reikia visai kitaip.
 
 
„Kai būni jaunas, tu tiesiog bandai atiduoti savo energiją, visur bėgioti, daužytis ir būti naudingu komandai. Dabar, kai jau esu vyresnis, einantis prie karjeros pabaigos, žaidi protingiau, stengiesi protingais sprendimais padėti komandai. Galbūt kažkur jau nepribėgi, bet stengiesi atlikti protingą veiksmą, atlieki gudresnį perdavimą ir kompensuoji tai, jog nebeturi tokio greičio, kokį turėjai anksčiau.“, - po pergalės prieš Estiją kalbėjo puolėjas.
 
Nuo pat 2008 metų T. Kumeliauskas ne tik dalinosi rūbine su kelių kartų ledo ritulininkais, tačiau ir buvo treniruojamas ne vieno trenerio. Patyrusiam žaidėjui iš arti buvo galima stebėti, kaip keičiasi ledo ritulio rinktinė bei įdiegiama vis daugiau naujovių.
 
Pasak Tado, didžiausią skirtumą galima pajusti rinktinės treniruotėse. Dabar žaidėjai yra ruošiami visiems įmanomiems scenarijams, atkreipiant dėmesį net ir į menkiausias detales.
 
„Keitėsi ne tik pati rinktinės sudėtis, bet ir jos žaidimas. Dabar esame labai gerai paruošti taktiškai, visi žinome savo roles, turime aiškią sistemą, pagal kurią mes turime žaisti. Žinoma, absoliučiai visko suplanuoti negalima, bet mes ruošiamės visoms situacijoms. Ledo ritulys keičiasi, keičiasi ir jo supratimas: anksčiau į tokias mažas detales nebūdavo skiriama tiek daug dėmesio.“
 
Suomijoje – pamokos apie tai, kaip dirba profesionalai
 
Šį sezoną Lietuvos čempionu su Elektrėnų „Airwell Energija“ tapusiam žaidėjui šis turnyras – jau paskutinis. Po ilgos profesionalo karjeros užsienyje sugrįžęs į gimtinę puolėjas dar ne kartą padėjo rinktinei, kol galiausiai priėmė sprendimą po pirmenybių Vilniuje atsisveikinti su rinktine.
 
Atvykimas į rinktinę jam nebuvo toks paprastas. Tadui su treniruočių procesu teko derinti ir darbą, tad pastarąjį mėnesį jam teko gyventi įtemptu grafiku. Atsikeldamas dar 5 ryto ir tarp treniruočių proceso vykdamas į darbą, jis namo sugrįždavo jau vėlai vakare. Nepaisant to, puolėjas atiduodavo visa save kiekvienoje treniruotėje, neprašydamas poilsio dienų ar ypatingų sąlygų.
 
Patyrusio žaidėjo profesionalumas bei rodomas pavyzdys jaučiamas ir tarp jaunesnių rinktinės žaidėjų. Per savo karjerą T. Kumeliauskui teko išbandyti ir vienos stipriausių Europoje – Suomijos ledo ritulio lygos lygį ir tapti pirmuoju lietuviu, žaidusiu Čempionų lygoje.
 
Kalbėdamas apie tai, kaip pasiekti tokį lygį, Lietuvos rinktinės narys teturi vieną patarimą jaunimui – sunkų darbą. Pasak jo, apie tai kaip stipriai turi dirbti aukščiausio lygio profesionalas jis suprato tik išvykęs į Suomiją.
 
„Tokį lygį gali pasiekti tik dideliu darbu. Iki kol nenuvažiavau į Suomiją, galvojau, jog vasarą gerai ruošiuosi sezonui. Eidavau į salę, kilnodavau svorius, nubėgdavau Elektrėnuose iki antro miško, kas yra maždaug trys kilometrai, ir galvodavau, jog tai yra geras darbas. Visgi, kai nuvažiavau ten ir pamačiau, kaip aukščiausio lygio sportininkai rūpinasi savo kūnu, mano mąstymas ir supratimas pasikeitė. Nuolatos save prižiūri, dirba ir puikią formą palaiko net ir tie žaidėjai, kuriems jau po 38 metus.“
 
Neretai ne vienam jaunam ir daug talento turinčiam ledo ritulininkui nepavyksta sėkmingai įsilieti į suaugusiųjų ledo ritulį. T. Kumeliausko teigimu, tam būtinas darbas su savo kūnu, o vien tik komandinės treniruotės didelių vaisių neatneš.
 
„Jauni vaikinai turi suprasti, jog to, ką tu darai su komanda – neužtenka. Tu turi papildomai dirbti su savo kūnu. Esu ir pats matęs, kaip ne tokie talentingi žaidėjai pasiekia kur kas daugiau, vien dėl to, jog jie daug dirba ir atiduoda visa save. Savo noru ir atsidavimu jie nukonkuruoja kur kas talentingesnius žaidėjus.“
 
 
Nors po trijų metų Suomijoje tuomet traumų kamuotam T. Kumeliauskui vienu metu teko galvoti net apie karjeros pabaigą, o vėliau teko leistis žaisti į kiek žemesnį lygį, rinktinėje jis visuomet buvo vienas iš svarbiausių žaidėjų. 2018 metais Tadas pelnė pirmąjį Lietuvos rinktinės įvartį „Žalgirio“ arenoje, po kurio užsivedęs rinktinės variklis nuo kelio nušlavė visus varžovus.
 
T. Kumeliausko įvartis atnešė ir pergalę 2022 metais prieš Rumuniją, kai triumfavę lietuviai iškovojo I diviziono A grupės bronzą ir pasiekė geriausią visų laikų pasiekimą nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Vedinas aukštų tikslų jis prisijungė prie rinktinės ir šiemet, o jau pirmose rungtynėse būtent Tadas pelnė pirmąjį rinktinės įvartį, kai jaudulio kaustomai rinktinei ilgai nepavyko pralaužti ispanų gynybos.
 
Žaidimas Lietuvoje prie pilnų tribūnų – visam gyvenimui išliekantis prisiminimas rinktinės nariams. Pasak 33-ejų metų ledo ritulininko, žiūrovai ne tik sukuria nepamirštamą atmosferą, bet ir prideda jėgų tuomet, kai jų žaidėjams jau pradeda trūkti.
 
Siekdama pergalės „2024 IIHF Pasaulio Ledo Ritulio Čempionato I Diviziono, B Grupės“ turnyre Lietuvos rinktinė padarys viską, bet T. Kumeliausko teigimu pirmas žingsnis link triumfo jau būtų žengtas, jei būtų surinktos pilnos tribūnos žiūrovų.
 
„Žiūrovų palaikymas mums yra žiauriai svarbus. Mes darome viską, ką galime, bet palaikymas visada yra jaučiamas. Žaidžiant pilnoje arenoje tu jauti šiurpuliukus – tai prideda papildomos energijos. Neturėdamas jėgų bėgi į gynybą ir girdi kaip 10 tūkstančių žmonių rėkia ir tau tuo metu atsiranda papildomas energijos pliūpsnis. Jei mums pavyktų surinkti pilną areną, tai tikrai būtų didžiulė pagalba.“
 
„2024 IIHF Pasaulio Ledo Ritulio Čempionato I Diviziono, B Grupės“ turnyrą Lietuvos rinktinė pratęs jau antradienį, 19:30 val. rungtynėmis su Nyderlandais. Įsigyti bilietus į „Twinsbet“ arenoje vykstantį renginį galite bilietai.lt